Skip to content

27 Cambridge CondoEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block2204
Lot5
QualifierC0027
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
11%
Improvement Value:$97,000
89%
Total Assessment$109,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,673+0.2%
2024$3,666-0.4%
2023$3,681+1.8%
2022$3,615+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 15290, Page 43828

Property Sale

Sale
$69,937

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 14099, Page 43352Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 14035, Page 13850Recorded3/7/2016

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12182, Page 16470

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 6198, Page 315

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5216, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1986