Skip to content

33 Cambridge CondoEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block2204
Lot5
QualifierC0033
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
14%
Improvement Value:$76,900
86%
Total Assessment$89,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,998+0.2%
2024$2,993-0.4%
2023$3,006+1.8%
2022$2,951+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12740, Page 6633

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 12267, Page 16248

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5419, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1986