Skip to content

13 London CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block2204
Lot7
QualifierC0013
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2SF 3BR 1392SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
23%
Improvement Value:$66,900
77%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,915+0.2%
2024$2,909-0.4%
2023$2,922+1.8%
2022$2,869+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900

To:

Sq Ft1,452DeedBook 13092, Page 88392

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12071, Page 70888

Property Built

Built

Year Built: 1980