Skip to content

22 London CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1980

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block2204
Lot7
QualifierC0022
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1SF 2BRD 1159SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
10%
Improvement Value:$85,600
90%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,206+0.2%
2024$3,201-0.4%
2023$3,214+1.8%
2022$3,156+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft1,134DeedBook 15829, Page 44652

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 7731, Page 44681

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5265, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1980