Skip to content

36 London CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1983

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block2204
Lot7
QualifierC0036
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description2SF 3BR 1392SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,452
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
17%
Improvement Value:$94,400
83%
Total Assessment$114,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,837+0.2%
2024$3,830-0.4%
2023$3,846+1.8%
2022$3,776+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 14284, Page 43749

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 12371, Page 64398

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 7723, Page 41239

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5574, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1983