Skip to content

214 London CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
May 1, 1997

Property Information

Block2204
Lot7
QualifierC0214
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage814
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
15%
Improvement Value:$56,700
85%
Total Assessment$66,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,237+0.2%
2024$2,233-0.4%
2023$2,242+1.8%
2022$2,202+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft814DeedBook 6124, Page 96

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5184, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1985