Skip to content

291 London CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block2204
Lot7
QualifierC0291
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage662
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,000
15%
Improvement Value:$57,300
85%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,227+0.2%
2024$2,223-0.4%
2023$2,232+1.8%
2022$2,192+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft662DeedBook 15634, Page 34680Recorded8/23/2024

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft662DeedBook 15634, Page 34680

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft662DeedBook 15067, Page 48228Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$126,000

To:

Sq Ft662DeedBook 12911, Page 81371

Property Sale

Sale
$136,000

To:

Sq Ft662DeedBook 12609, Page 44747

Property Built

Built

Year Built: 1985