Skip to content

303 London CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block2204
Lot7
QualifierC0303
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class35
Description1S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
12%
Improvement Value:$73,300
88%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,794+0.2%
2024$2,789-0.4%
2023$2,801+20.5%
2022$2,324+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft822DeedBook 14999, Page 26778

Property Sale

Sale
$95,000
Sq Ft822DeedBook 14780, Page 22184Recorded4/22/2020

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6213, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1985