Skip to content

6639 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Date
Nov 28, 1989

Property Information

Block2413
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,556
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
23%
Improvement Value:$167,700
77%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,308+0.2%
2024$7,295-0.4%
2023$7,326+1.8%
2022$7,193+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985