Skip to content

4018 Walnut AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1965

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block2414
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class51
DescriptionMOBILE HOME
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage792
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
69%
Improvement Value:$24,500
31%
Total Assessment$77,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,613+0.2%
2024$2,608-0.4%
2023$2,619+1.8%
2022$2,571+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft792DeedBook 15839, Page 47682

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft792DeedBook 13699, Page 78707

Property Built

Built

Year Built: 1965