Skip to content

505 Fourth AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 1993

Property Information

Block2446
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
36%
Improvement Value:$81,100
64%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,223+6.5%
2024$3,965-0.4%
2023$3,983+2.0%
2022$3,906+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940