Skip to content

6695 West Jersey AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block2302
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page9C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,232
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
33%
Improvement Value:$102,900
67%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,152+0.2%
2024$5,143-0.4%
2023$5,164+1.8%
2022$5,070+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 6552, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1950