Skip to content

4016 Tremont AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1986

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Aug 12, 1994

Property Information

Block2501
Lot38
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage960
Acreage1.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
41%
Improvement Value:$74,800
59%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+0.2%
2024$4,245-0.4%
2023$4,263+1.8%
2022$4,186+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft960DeedBook 5686, Page 188

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 5131, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1986