Skip to content

111 Second AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1976

Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block2503
Lot24
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,348
Acreage2.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
29%
Improvement Value:$119,500
71%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,621+0.2%
2024$5,611-0.4%
2023$5,635+1.8%
2022$5,532+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976