Skip to content

4049 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$246,600
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block2508
Lot27
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,870
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,800
21%
Improvement Value:$221,500
79%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,368+0.2%
2024$9,351+0.8%
2023$9,276+1.8%
2022$9,107+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$246,600

To:

Sq Ft2,870DeedBook 7425, Page 28373

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 6592, Page 42