Skip to content

15 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2010

Last Sale Price
$305,265
Last Sale Date
Feb 25, 2010

Property Information

Block2510
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,292
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
21%
Improvement Value:$191,900
79%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117+0.2%
2024$8,102-0.4%
2023$8,136+1.8%
2022$7,988+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$305,265

To:

Sq Ft2,292DeedBook 13118, Page 14391

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 13074, Page 78555