Skip to content

3 Mountain LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block2510
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage2,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
18%
Improvement Value:$211,800
82%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,444+0.2%
2024$8,428-0.4%
2023$8,464+1.9%
2022$8,306+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$252,000

From:

To:

Sq Ft2,250DeedBook 13732, Page 17173Recorded3/21/2014

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 12884, Page 65602

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 2008