Skip to content

214 Peach Tree LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block2609
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,044
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,700
21%
Improvement Value:$185,600
79%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,892+0.2%
2024$7,878-0.4%
2023$7,911+8.8%
2022$7,272+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 14936, Page 6211

Property Sale

Sale
$187,000

To:

DeedBook 6854, Page 44746

Property Sale

Sale
$179,131

To:

DeedBook 6632, Page 269

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 6522, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1999