Skip to content

200 Peach Tree LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$196,856
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block2609
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,168
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
21%
Improvement Value:$194,600
79%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+0.2%
2024$8,196-0.4%
2023$8,230+1.8%
2022$8,081+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,856

To:

Sq Ft2,168DeedBook 6686, Page 28

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 6552, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1999