Skip to content

112 Peach Tree LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 30, 2010

Property Information

Block2612
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,048
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
22%
Improvement Value:$177,500
78%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,634+0.2%
2024$7,620-0.4%
2023$7,652+1.8%
2022$7,513+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 13129, Page 20872

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 7353, Page 8708