Skip to content

130 Peach Tree LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$234,048
Last Sale Date
Oct 22, 2002

Property Information

Block2612
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage2,974
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
18%
Improvement Value:$230,100
82%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,378+0.2%
2024$9,361-0.4%
2023$9,400+1.8%
2022$9,230-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,048

To:

Sq Ft2,974DeedBook 7331, Page 97727

Property Built

Built

Year Built: 1999