Skip to content

211 Springfield AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block2715
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage3,396
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
14%
Improvement Value:$257,000
86%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,025+0.2%
2024$10,007-0.4%
2023$10,049+1.8%
2022$9,867+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft3,396DeedBook 12541, Page 11351

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$121,600
DeedBook 12336, Page 48599

Property Sale

Sale
$3,240,000
DeedBook 12063, Page 67695

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 6617, Page 123