Skip to content

318 Carver AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1966

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block2715
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
42%
Improvement Value:$60,600
58%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,488+0.2%
2024$3,482-0.6%
2023$3,503+1.8%
2022$3,440+2.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft748DeedBook 15245, Page 29565

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft748DeedBook 14240, Page 27145Recorded5/12/2017

Property Sale

Sale
$107,900

To:

Sq Ft748DeedBook 12998, Page 37899

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 12035, Page 55551

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 7331, Page 97317

Property Sale

Sale
$49,333
DeedBook 6992, Page 1619

Property Built

Built

Year Built: 1966