Skip to content

309 Martin L.King Ave.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 20, 2013

Property Information

Block2723
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
41%
Improvement Value:$64,500
59%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,666+0.2%
2024$3,659-0.4%
2023$3,675+1.8%
2022$3,608+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft792DeedBook 13563, Page 16584

Property Built

Built

Year Built: 1970