Skip to content

310 Paterson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block2723
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,020
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
37%
Improvement Value:$76,200
63%
Total Assessment$121,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+0.2%
2024$4,051-0.4%
2023$4,068+1.8%
2022$3,994+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 14917, Page 584

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7325, Page 94305

Property Built

Built

Year Built: 1974