Skip to content

308 Paterson AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1963

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
Sep 19, 2003

Property Information

Block2723
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,636
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
31%
Improvement Value:$97,600
69%
Total Assessment$142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,776+0.2%
2024$4,768-0.4%
2023$4,787+1.8%
2022$4,701+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$176,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 7567, Page 9196

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 7332, Page 97786

Property Built

Built

Year Built: 1963