Skip to content

200 Martin L.King Ave.Egg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$239,900
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block2724
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,488
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
28%
Improvement Value:$116,500
72%
Total Assessment$162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,450+0.2%
2024$5,441+1.7%
2023$5,349+1.8%
2022$5,252+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$239,900

To:

DeedBook 15239, Page 27683

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 15147, Page 73716

Property Sale

Sale
$44,000

To:

DeedBook 6030, Page 117

Property Sale

Sale
$300

To:

Property Built

Built

Year Built: 1960