Skip to content

311 Sycamore AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 8, 2005

Property Information

Block2724
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SM
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,008
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
32%
Improvement Value:$96,900
68%
Total Assessment$141,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,753+0.2%
2024$4,744-0.4%
2023$4,764+1.8%
2022$4,678+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974