Skip to content

416 Glenn AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$257,750
Last Sale Date
Mar 19, 2018

Property Information

Block2710
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,392
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
16%
Improvement Value:$224,400
84%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,992+0.2%
2024$8,976-0.4%
2023$9,014+1.8%
2022$8,850+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$257,750

To:

Sq Ft2,392DeedBook 14418, Page 22224

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 13781, Page 41464Recorded7/25/2014

Property Sale

Sale
$229,485
DeedBook 7553, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 2002