Skip to content

132 Bernard AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1957

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block2809
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,124
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
26%
Improvement Value:$124,900
74%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,692+0.2%
2024$5,682-0.4%
2023$5,705+1.8%
2022$5,602+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 15763, Page 24589

Property Sale

Sale
$264,000

To:

Sq Ft1,124DeedBook 15511, Page 47574Recorded11/13/2023

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 12824, Page 33513

Property Sale

Sale
$17,192

To:

DeedBook 5205, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1957