Skip to content

134 Pennington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$187,400
Last Sale Date
Dec 19, 2002

Property Information

Block2811
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,616
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
24%
Improvement Value:$142,900
76%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,295+0.2%
2024$6,284-0.4%
2023$6,310+1.8%
2022$6,196+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$187,400

To:

Sq Ft1,616DeedBook 7373, Page 17741

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 7264, Page 66393

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$463,000
DeedBook 6553, Page 1