Skip to content

128 Pennington AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 27, 2001

Property Information

Block2811
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5C

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG2
Sq Footage1,988
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
21%
Improvement Value:$164,000
79%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,003+0.2%
2024$6,991-0.4%
2023$7,020+1.8%
2022$6,892-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 7052, Page 25992

Property Built

Built

Year Built: 2001