Skip to content

133 Briarcliff DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block2813
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,082
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,900
14%
Improvement Value:$257,500
86%
Total Assessment$299,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,042+0.2%
2024$10,024-0.4%
2023$10,066+1.8%
2022$9,883+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$461,081
DeedBook 12872, Page 58422

Property Built

Built

Year Built: 2008