Skip to content

200 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$120,160
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block2902
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11A

Building Details

Building Class16
Description1SFR
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,312
Acreage1.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
31%
Improvement Value:$105,400
69%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,138+0.2%
2024$5,129-0.4%
2023$5,151+1.8%
2022$5,057+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$120,160

To:

Sq Ft1,312DeedBook 6403, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5259, Page 28