Skip to content

301 Booker AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$42,000
Last Sale Date
Feb 5, 2002

Property Information

Block2916
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,404
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
27%
Improvement Value:$116,700
73%
Total Assessment$160,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+0.2%
2024$5,360-0.4%
2023$5,383+1.8%
2022$5,285+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$42,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 7152, Page 17362

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 6777, Page 20210