Skip to content

319 Booker AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block2916
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11C

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG3
Sq Footage1,620
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
25%
Improvement Value:$131,900
75%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+0.2%
2024$5,869-0.4%
2023$5,894+1.8%
2022$5,787+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 7068, Page 30938

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 51131, Page 40