Skip to content

229 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block3103
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
29%
Improvement Value:$111,100
71%
Total Assessment$156,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,249+0.2%
2024$5,240-0.4%
2023$5,262+1.8%
2022$5,166+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

To:

DeedBook 14993, Page 25055

Property Sale

Sale
$179,000

To:

DeedBook 7798, Page 76585

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 5381, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1975