Skip to content

137 Alder AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block3103
Lot39
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,273
Acreage2.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
16%
Improvement Value:$316,500
84%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+0.2%
2024$12,612-0.4%
2023$12,665+1.8%
2022$12,435+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988