Skip to content

415 Dogwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1999

Last Sale Price
$214,260
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block3201
Lot32
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,964
Acreage1.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,400
18%
Improvement Value:$247,500
82%
Total Assessment$301,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+0.2%
2024$10,108-0.4%
2023$10,150+1.8%
2022$9,966+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$214,260

To:

Sq Ft2,964DeedBook 6561, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1999