Skip to content

107 Virginia AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block3201
Lot81
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,925
Acreage5.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
35%
Improvement Value:$139,600
65%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+0.2%
2024$7,192-0.4%
2023$7,222+1.8%
2022$7,091+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,000

To:

Sq Ft1,925DeedBook 15211, Page 18478Recorded4/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960