Skip to content

101 Snowdrop RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2011

Last Sale Price
$263,500
Last Sale Date
Dec 9, 2013

Property Information

Block3312
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
24%
Improvement Value:$188,100
76%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,301+0.2%
2024$8,286-0.4%
2023$8,321+1.8%
2022$8,170+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$263,500

To:

Sq Ft2,000DeedBook 13692, Page 75755

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 13296, Page 31886

Property Built

Built

Year Built: 2011