Skip to content

248 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Nov 12, 2024

Property Information

Block3313
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
29%
Improvement Value:$151,900
71%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,907+0.2%
2024$6,895-0.4%
2023$6,925+1.9%
2022$6,794+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$374,900

To:

DeedBook 15696, Page 2565

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 13216, Page 65617

Property Sale

Sale
$264,890

To:

DeedBook 12679, Page 77297

Property Built

Built

Year Built: 2007