Skip to content

246 Lily RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2007

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block3313
Lot21
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
28%
Improvement Value:$153,900
72%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,168+0.2%
2024$7,155-0.4%
2023$7,185+1.8%
2022$7,054+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 15756, Page 22301

Property Sale

Sale
$260,540

To:

DeedBook 12672, Page 74058

Property Built

Built

Year Built: 2007