Skip to content

16 Tulip RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2008

Last Sale Price
$275,417
Last Sale Date
Aug 11, 2008

Property Information

Block3314
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
25%
Improvement Value:$180,800
75%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,086+0.2%
2024$8,072-0.4%
2023$8,106+1.8%
2022$7,959+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,417

To:

Sq Ft2,000DeedBook 12884, Page 65384

Property Built

Built

Year Built: 2008