Skip to content

226 Ivy RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2016

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 15, 2020

Property Information

Block3325
Lot22
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
21%
Improvement Value:$219,600
79%
Total Assessment$279,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,374+0.2%
2024$9,358-0.4%
2023$9,397+4.7%
2022$8,976+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

DeedBook 14821, Page 35898

Property Sale

Sale
$284,950

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 14179, Page 106Recorded1/3/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016