Skip to content

5104 Spruce AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block3701
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,493
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,700
44%
Improvement Value:$95,700
56%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,682+0.2%
2024$5,672-0.4%
2023$5,695+1.8%
2022$5,592+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930