Skip to content

9 Courtland CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 31, 2010

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0009
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$111,200
82%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,568+0.2%
2024$4,560-0.4%
2023$4,579-11.0%
2022$5,143+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 13134, Page 23237

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 7473, Page 57783

Property Sale

Sale
$143,810
DeedBook 6717, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 2000