Skip to content

16 Patcong DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0016
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
17%
Improvement Value:$124,100
83%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,001+0.2%
2024$4,992-0.4%
2023$5,013+1.8%
2022$4,922+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,498DeedBook 15279, Page 40314

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12085, Page 76823

Property Sale

Sale
$142,280
DeedBook 7273, Page 70173

Property Built

Built

Year Built: 2000