Skip to content

28 Patcong DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0028
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
18%
Improvement Value:$113,900
82%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,659+0.2%
2024$4,650-0.4%
2023$4,670+1.8%
2022$4,585+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 15175, Page 7344

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 7519, Page 81888

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 6810, Page 30149

Property Built

Built

Year Built: 2000