Skip to content

803 Jonathon CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jan 4, 2021

Property Information

Block3701
Lot9
QualifierC0803
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class37
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,366
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
19%
Improvement Value:$106,600
81%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,414+0.2%
2024$4,406-0.4%
2023$4,424+1.8%
2022$4,344+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$131,000

To:

Sq Ft1,366DeedBook 14934, Page 5751

Property Sale

Sale
$182,400
DeedBook 12901, Page 75546

Property Sale

Sale
$121,250
DeedBook 7253, Page 61661

Property Built

Built

Year Built: 2002